•  

    0324 325 98 68

  •  

    tugbamtemizlik@gmail.com

Mersin Klima Temizliği / 14 Eylül 2021, 14:25

Klima Temizleme Nasıl Olur?
Klima, sıcak Mersin havalarında ev veya işyeri için bir zorunluluktur, yolcuları sıcak havalarda serin ve rahat tutmak için bir zorunluluktur. Çoğu klima bakımının göz korkutucu bir görev olduğunu düşünürken, bakım düşündüğünüzden daha basittir ve düşündüğünüzden de daha önemlidir. Kendinizde çok rahat klima bakımı ve temizliği yapabilirsiniz. İçinize sinmeyecek biliyoruz. Bunun için Mersin Temizlik Şirketleri olan Mersin Tuğbam Temizlik Şirketlerinde hizmet alabilirsiniz. 15 Yıllık deneyime sahip firmamız sizler için en iyi hizmeti sunar. Sizler için 5 madde şeklinde sıraladık.

Klimalar, havayı filtreleyerek ve soğutucuları birkaç iç ve dış bileşenden geçirerek çalışır. Ne yazık ki, bu bileşenler zamanla toz, kir ve kir toplar. Toz ve enkaz birikmesi normal hava akışını engeller ve üniteye stres uygulayarak üniteyi normalden daha fazla çalışmaya zorlayarak ömrünü kısaltır. Kirli klimalar da sağlığınıza zararlıdır, çünkü kir iç mekan hava kalitesini etkiler ve sakinleri potansiyel olarak tehlikeli alerjenlere maruz bırakır.

Bu nedenle, güvenli ve verimli bir şekilde çalışabilmesi için, klima sisteminin düzenli olarak temizlenmesi ve bakımı gerekir. Çoğu ev ve işletme sahibi bunu profesyonellere bırakmayı tercih etse de, size para kazandıracak ve ünitenizin en iyi durumda olmasını sağlayacak DIY klima temizliği yapmanın birkaç yolu vardır.

1. Bir elektrik Süpürgesi kullanın
Ünitenizi temizlemenin en basit yolu elektrikli süpürge kullanmaktır. Bu, derinlemesine temizlik için ideal olmasa da, basit yüzey temizliği için yeterlidir ve sistemin iç kısımlarını tamamen sökmeden temizlemek için mükemmeldir.

Vakumu ünitenin yüzeyi, özellikle kanallar, filtreler, evaporatör bobinleri, borular ve fanlar üzerinde çalıştırın. Özellikle kanalların özel bir ilgiye ihtiyacı vardır, çünkü daha büyük birikim bir profesyonel tarafından daha kapsamlı bir temizlik gerektirecektir.

2. Bir hava kompresörü kullanın
Klima temizleme ünitesini hızlandırmak istiyorsanız, sonunda olan bir hava kompresörü satın almak elektrikli süpürge kullanmak için harika bir alternatiftir. Bir elektrikli süpürge genellikle daha erişilebilir olsa da, bir hava kompresörü iç bileşenleri çok daha hassas bir şekilde temizleyecek ve ulaşılması zor alanlarda kir ve kalıntıları temizleyecektir.

3. Kimyasallarla temizleyin
Bir süredir rutin bakım yapmadıysanız, ünitenizdeki enkaz birikiminin bir vakum veya hava kompresörü ile eşleşmemesi ihtimali yüksektir. Bu olduğunda, kimyasal temizliğe başvurmanız gerekecek.

Kimyasal temizlik, iç ünitenizin iç kısımlarından aşındırıcı malzeme, kir, küf ve diğer zehirli maddeleri çıkarmanın tek yoludur. Kimyasal temizlik ustalık ve dikkat ister bir kimyasal çözüm onları daldırarak klima demontaj parçaları ve onları bir temizlik gerekiyor. Ünitenin ayrılamayan veya sökülemeyen boruları ve diğer parçaları için, üzerlerindeki kimyasal çözeltiyi yıkayarak ve hafifçe silerek temizlenebilirler.

Daha önce klima temizliği yapmadıysanız zorda olsa da, düzenli bakım ile kimyasal temizlikten kaçınılabilir. Ünitenizi ne kadar çok temizlerseniz, o kadar az kir birikmesi olur ve kimyasal temizliğe başvurma şansınız o kadar az olur.

Kesinlikle en çok zaman alan yöntem olsa da, iyi bir kimyasal temizlik, klimanızın performansını ve soğutma verimliliğini artırarak küf oluşumunu önleyecek ve iç mekan hava kalitesini artıracaktır.

4. Filtreyi değiştirme
Çoğu zaman gözden kaçan, bir klimanın filtresi ünitenin önemli bir bileşenidir. Filtrenin temizlenmesi ve değiştirilmesi, klima bakımının temel fakat son derece önemli bir parçasıdır. Filtreler soluduğunuz havadaki tozu, bakterileri ve alerjenleri yok eder. İhmal edilen bir filtre, solunum sisteminize maruz kaldığında ciddi hastalıklara neden olabilecek küf ve mantarları üretebilir. Filtrelerinizi her iki haftada bir temizlemek yalnızca sağlık risklerini atlatmakla kalmamalı, ünitenizin etkinliğini ve uzun ömürlülüğünü sağlamalıdır.

Filtreyi temizlemek için önce onu örten muhafazayı çıkarın. Ardından, filtreyi ayırın ve su altında çalıştırmadan ve yumuşak bir sabunla temizlemeden önce bir bezle silin. Üniteye tekrar takmadan önce filtreyi tamamen kurulayın.

Ünitenizin zorlanmasını önlemek için mevcut filtre aşınmışsa filtreyi değiştirmeyi unutmayın. Temel filtreler toz ve bakterilerden kurtulabildiği için kaliteli bir filtreye de yatırım yapmak isteyebilirsiniz, ancak daha yüksek kaliteli filtreler alerjenleri ve diğer zararlı havadaki toksinleri de temizleyebilir.

5. Tahliyeyi Temizle
Drenajı temizlemek, klima temizliği için yapılması en kolay şeylerden biridir. Aynı zamanda son derece önemlidir—yedeklenmiş bir drenaj ünitede küf oluşumuna ve tavana ve duvarlara su hasarına neden olabilir. Neyse ki, drenajın sadece yıllık olarak vakumlanması gerekiyor.

Daha kapsamlı bir temizlik için, drenajın ucuna yerleştirmek için donanım mağazasından bir kapak satın alın. Ardından, drenajın ucunu dışarıya yerleştirin ve tüm kir ve kalıntıları emerek kuru bir vakum kullanarak temizleyin. İşiniz bittiğinde kapağı çıkarın.

Klima temizliği ile ilgili son düşünceler
Klimanızın temizliği söz konusu olduğunda, düzenli bakım anahtardır. Herkes kendi elleriyle klima temizliği ve bakımı yapabilse de, parçaları sökerken veya kimyasalları işlerken dikkatli olun. Ünitenizde herhangi bir hasar belirtisi fark ederseniz, derhal Klima Servisi için profesyonel yardım alın.

Mersin klima bakımı temizliği için bir telefon kadar yakınız. Lütfen bizden hizmet almadan klima bakımı yaptırmayın. 
Bize ulaşabilmek için : (0324) 325 98 68 – 0533 248 42 90
mersin temizlik şirketleri, mersin temizlik firmaları, mersin temizlik hizmetleri, temizlik şirketleri mersin, mersin temizlik şirketi